Statek Robinsona

Statek Robinsona

Przestrzeń Wrocławskiego Muzeum Architektury przekształci się we wrak żaglowca. Pośród pozostałości zdruzgotanego statku zaprezentowane zostaną dzieła 55 współczesnych artystów wizualnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Dzieła sztuki pozwalają ratować wartości określające nasze człowieczeństwo – Prawdę, Piękno oraz Dobro – i dają szansę na to, żebyśmy przetrwali jako ludzkość. Takie jest przesłanie twórców wystawy i stąd odniesienie do Statku Robinsona.

Gilbert Keith Chesterton porównuje naszą cywilizację do rozbitego żaglowca, z którego bohater słynnej książki Daniela Defoe, Robinson Cruzoe, wyławiał wszelkie przedmioty przydatne mu do życia na bezludnej wyspie. Jak zauważył brytyjski pisarz, nasza cywilizacja w pewien sposób przypomina statek po katastrofie. Wobec tego główną ideą zorganizowanej w poklasztornych przestrzeniach Muzeum Architektury we Wrocławiu ekspozycji jest nawiązanie za pośrednictwem twórczości wizualnej współczesnych artystów do tradycyjnych europejskich wartości. Wartości, które jako korzenie naszej cywilizacji, wymagają ocalenia i troski – zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym wiele spośród pielęgnowanych niegdyś idei i norm staje się odpowiednikiem pozostałości po rozbitym statku.

Na potrzeby ekspozycji Statek Robinsona sale wystawiennicze zostaną zaaranżowane scenograficznie jako wrak zdruzgotanego żaglowca z umiejscowionymi pomiędzy jego szczątkami pracami artystów. Wobec tego pokaz charakteryzować będzie odejście od linearnego schematu prezentacji dzieł, zaś poszczególne realizacje ściśle powiązane zostaną z koncepcją scenograficzną.

Wystawa gromadząca około 190 prac będzie stanowiła jeden z największych pokazów sztuki figuratywnej Europy Środkowo-Wschodniej. W ekspozycji weźmie udział 55 zarówno młodych i obiecujących, jak i uznanych już artystów z Polski (m. in. Marcelina Groń, Paweł Baśnik, Tomasz Poznysz, Zdzisław Nitka, Daniel Pawłowski, Artur Przebindowski, Marcin Kołpanowicz), Czech (m.in. Martin Mainer, Zbynek Sedlecky, Samuel Pauco), Słowacji (m. in. Silvia Krivosikova, Rastislav Podoba, Veronika Šramatyová) i Węgier (m. in. Imre Bukta, Adam Dallos, Péter Ujházi).

Wśród zaprezentowanych prac znajdzie się zarówno malarstwo, grafika, fotografia, jak i rzeźba czy obiekty szklane.

Wystawa czynna do 28 lipca.

 

 

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 12 =