Azja Pięciu Smaków

Trzynasta edycja filmowego festiwalu już w listopadzie

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Tegoroczna edycja odbędzie się tradycyjnie w Warszawie. Już teraz warto zaplanować filmowe jesienne poranki, popołudnia i wieczory – festiwal odbędzie się w dniach od 13 do 20 listopada. Karnety są już dostępne w sprzedaży.

W programie tegorocznej edycji znajdziemy aż sześć sekcji filmowych: Nowe Kino Azja, Japonia: Out of Focus, Retrospektywa, Mistrzowie, Asian Cinerama oraz Kino Grozy.

Bohaterem retrospektywy reżyserskiej Pięciu Smaków będzie Fruit Chan – wybitny twórca, którego „Made in Hong Kong” w odrestaurowanej wersji prezentowaliśmy na Pięciu Smakach dwa lata temu. Warto przy tej okazji wspomnieć, że festiwalowej retrospektywie towarzyszyć będzie wydanie naszej kolejnej książki filmowej pod red. Jagody Murczyńskiej, która w całości poświęcona będzie Hongkongowi i rozwojowi kinematografii tego kraju po transformacji w 1997 r.mówi Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

And Your Bird Can Sing_reż. Shô Miyake_mat. pras. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Program sekcji Japonia: Out of Focus to pozycje filmowe nowego pokolenia twórców, sięgających po nieobecne w głównym nurcie tematy i estetyki, mających niekonwencjonalne i śmiałe pomysły na wykorzystanie gatunkowych wzorców. Wśród tytułów znajdą się m.in.: zaprezentowany na tegorocznym Berlinale „And Your Bird Can Sing” czy „One Cut of the Death” – praktycznie pozbawiona budżetu produkcja, która swoją nowatorskością zyskała w Japonii status blockbustera, przyciągając do kin prawie dwa miliony widzów.

Maggie_reż. Yi Ok-seop_ mat. pras. Festiwal Filmowy Pięć Smaków (1)

Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji swoim programem, co roku stara się przybliżyć publiczności pełne różnorodności filmy z tego regionu. Szczególny nacisk pada zawsze na młodych, często debiutujących filmowców, których ogromny talent i pasja przyciągają uwagę selekcjonerów. Dotychczas ujawnione tytuły to koreańska komedia w Keretowskim stylu „Maggie”, nasycony symbolami „Czerwony fallus” z Bhutanu, singapurski horror psychologiczny „Zatracenie”, subtelny indyjski „Zaśpiewaj mi, Bulbul”, a także kwintesencja młodości, czyli japoński dramat „And Your Bird Can Sing”.

Red Phallus_reż. Tashi Gyeltshen_mat. pras. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Podczas 13. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zostało zaplanowanych znacznie więcej niż dotychczas seansów filmowych. Jak zwykle nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących: pokazów specjalnych, paneli dyskusyjnych czy warsztatów w ramach Akademii Azjatyckiej. Aktualności związane z programem i karnety festiwalowe są dostępne na: www.piecsmakow.pl.

Three Husbands reż. Fruit Chan_mat. pras. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

 

Festiwal Filmowy Pięć Smaków

13-20 listopada 2019

Kino Muranów, Kinoteka

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów