Eskapizm, hygge, cocooning… Modne wnętrze w harmonii ze sobą

Eskapizm, hygge, cocooning – pojęcia te w ostatnim czasie pojawiają się w naszym języku bardzo często. Używa się ich też w odniesieniu do dzisiejszej mody w wystroju wnętrz. Charakteryzuje je harmonia i życie w równowadze ze sobą, ale też z pewnym dystansem do świata zewnętrznego. Dom staje się naszym azylem. Specjaliści od wyposażenia wnętrz z Galerii Home Concept wyjaśniają, z czym wiążą się te trendy i w jaki sposób zgodnie z nimi wyposażyć mieszkanie.

 

Tekst: OKK
Zdjęcia: Britop Lighting, OKK

Pod pojęciem eskapizmu kryje się stan oderwania od problemów codzienności, ucieczka od tego, co nas przytłacza, od stresu i złych emocji. Jest stanem świadomości i sposobem na chwilę wyciszenia i nabrania dystansu do życia. To także trend wnętrzarski 2017 roku. Klimat ten nie narzuca żadnych ram – bylebyśmy czuli się we wnętrzu naszego mieszkania dobrze. Ma ono być miejscem, w którym odpoczywamy, nabieramy dystansu do otaczającego nas świata zewnętrznego. Dom jest przestrzenią na bycie dla siebie i ze sobą. W myśl tej zasady najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie i odnalezienie własnej równowagi.

Supertrendem w naszym kraju jest od pewnego czasu hygge. Nurt ten przywędrował do Polski z Danii i nawiązuje do specyficznego dla tego kraju rozumienia szczęścia. A trzeba pamiętać, że według statystyk Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie! Słowo hygge odnosi się do komfortu psychofizycznego, szczęścia, ale też ciepła, wygody i bezpieczeństwa. Jesteśmy hygge we wnętrzu, do którego wracamy z przyjemnością, gdzie otaczamy się bliskimi sobie przedmiotami. W odniesieniu do trendów wnętrzarskich przestrzeń zgodna z tym nurtem to wnętrze idealne – takie, w którym czujemy się najlepiej. Dom w tym stylu może być eklektyczny, ale przede wszystkim ma odzwierciedlać osobowość jego właściciela i to, w jaki sposób odczuwa on świat.

Następnym modnym terminem jest cocooning: budowanie prywatnej przestrzeni w pewnym oddaleniu od otoczenia. Fakt ten ma wpływać na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Niektórzy określają go po prostu domatorstwem, choć cocooning może przybierać różne formy. Mieszkanie w tym nurcie staje się naszym azylem – oazą, której nie mamy ochoty opuszczać. Jest sposobem życia, manifestem indywidualności i ucieczką od świata zewnętrznego.
Specjaliści od wyposażenia wnętrz z Galerii Home Concept uważają, że inspiracje z tych nurtów najłatwiej znajdziemy w dobrych galeriach wyposażenia wnętrz, w sklepach, w których zwraca się szczególną uwagę na wzornictwo, ale też jakość przedmiotów. Mają one być trwałe i cieszyć nas przez długie lata. |

www.homeconcept.com.pl
www.britoplighting.pl
0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 8 =