Festiwal sztuki w Arkadach Kubickiego

Tabun II, Józef Wilkoń

W pierwszy weekend października, po raz 16. będziemy mogli spotkać się na Warszawskich Targach Sztuki, najważniejszych w Polsce targach rynku artystycznego.

 

Tekst: Jacek Rozmysłowski

 

WTS to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie można obejrzeć i kupić prace uznanych już artystów współczesnych: Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Józefa Hałasa, a także prace artystów młodych, ale już z dorobkiem, jak Łukasz Surowiec, Małgorzata Kosiec czy Monika Szwed. Na targach wystawiane są również dzieła wybitnych przedwojennych malarzy, m.in.: Józefa Brandta, Wojciecha Weissa, Alfonsa Karpińskiego, Wojciecha Kossaka, Olgi Boznańskiej. Pokażemy też, coraz bardziej doceniane przez kolekcjonerów, fotografie. Ney Gallery&Prints przedstawi zdjęcia znanych polskich fotografików, m.in.: Ryszarda Horowitza, Tomka Sikory, Krzysztofa Gierałtowskiego. Wystawimy także odlewy z brązu rzeźb Józefa Wilkonia, w kolekcjonerskiej edycji (Limited Edition)). Nad poziomem artystycznym Warszawskich Targów Sztuki czuwa Rada Programowa, z którą musimy dokonywać niełatwych wyborów, ponieważ jest więcej chętnych niż miejsc – mówi Piotr Lengiewicz, Prezes Domu Aukcyjnego Rempex, organizatora WTS.
Ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całej Polski (m.in.: Galeria Zderzak, Piękna Gallery, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Arttrakt, Galeria Grafiki i Plakatu, Artemis, Rynek Sztuki, Mostra, Beta 16) oraz antykwariatów (m.in.: Artykwariat, Galeria 32, DA Rempex, Connaisseur, DA Ostoya i Berżera) weźmie udział w tym niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. Galeria Esta, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia, na 16. WTS zaprezentuje obrazy i obiekty Awangardy Wrocławskiej lat 70. i 80. oraz sztukę konceptualną i abstrakcyjną (m.in. prace Stanisława Dróżdża, Jana Pamuły, Henryka Stażewskiego, Włodzimierza Pawlaka). Po raz drugi WTS będzie gościć Galerię Spokojną Wydziału Sztuki Nowych Mediów warszawskiej ASP. Pojawią się też galerie angielskie, chińskie i niemieckie.

Akt zszedł ze schodów, Andrzej „Dudi” Dudziński

Berlińskie „Museum of Future” – „miejsce wspólnych pomysłów dotyczących przyszłości, wolne od wpływów ideologicznych, gdzie nie istnieją żadne sztuczne granice narzucone narodom” – wraz z Fundacją Pokolenia Pokoleniom, która zajmuje się upowszechnianiem sztuki współczesnej we współpracy z międzynarodowymi instytucjami, zaprezentują prace polskich artystów od lat mieszkających w Niemczech.
Angielska galeria Ernesta F. Ochocińskiego po raz kolejny zaskoczy unikatowymi numizmatami, a stare i cenne mapy zaprezentuje jak zwykle, niemiecki Antiquariat Krak. Prestiżowe wydawnictwa, takie jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, zaoferują swoje artystyczne publikacje.

Studium siedzącego mężczyzny, Józef Brandt

Pojawi się też niespotykane rzemiosło artystyczne oraz biżuteria w stylu retro.
Misją WTS jest również działalność edukacyjna. Po raz szósty, profesjonalna Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur, poprowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jak co roku, gościem Pracowni Kwadrat, będzie znany plakacista Andrzej Pągowski. Odbędą się też wykłady, m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki i o liderach polskiego rynku sztuki. Za to o kolekcjonowaniu opowiedzą, ikona polskiej krytyki dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. A o miłości do sztuki, przez wielu może nie do końca uświadomionej, poświęcony będzie panel dyskusyjny prowadzony przez redaktorkę naczelną magazynu o sztuce „Arteon” – Karolinę Staszak. Życie artystyczne w Stanach Zjednoczonych przybliży, znany nie tylko w Polsce, Andrzej „Dudi” Dudziński.
Tradycyjnie targom towarzyszą wystawy uznanych twórców – prezentowane były już dokonania m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i, znanej na wszystkich kontynentach, Magdaleny Abakanowicz. Grupa mutantów jej autorstwa, pokazana na 15. WTS, została zakupiona przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa fotograficzna Witkacego – najbardziej szalonego rodzimego artysty, przedstawiciela polskiej awangardy. W tym roku pokażemy obrazy Wojciecha Fangora (jego dzieła biją rekordy aukcyjne) i Andrzeja „Dudiego” Dudzińskiego, artystów, którzy wiele lat mieszkali w USA. Cenionych i docenionych nie tylko przez krytyków – mówi Kama Zboralska, Przewodnicząca Rady Programowej 16. WTS.
W zeszłym roku, w ciągu niespełna trzech dni, 15. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, odwiedziło ponad 10 tys. osób. |

 

 

Wojciech Fangor – jeden z najwybitniejszych rodzimych artystów. Początkowo malował trójkąty, smugi płynące przez środek obrazu, owale, kwadraty, w końcu koło i kształt fali jako formy odpowiednie do wyrażenia świata iluzji. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora (niepokazywane dotąd szerszej publiczności) wypożyczy, żona twórcy, Magdalena Fangor oraz warszawska Piękna Gallery.
Andrzej „Dudi” Dudziński – 25 lat mieszkał w Nowym Jorku, całe życie tworzył dzieła zawieszone pomiędzy sztuką czystą a użytkową, pomiędzy malarstwem a fotografią, współpracował z prestiżowymi tytułami, m.in. „Newsweek”, „The New York Times”. Prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza.

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 6 =