Filharmonia dla każdego

Wykonaniem „Kandyda” Leonarda Bernsteina, Filharmonia Narodowa zakończyła sezon artystyczny 2017/2018. W tym roku postać kompozytora jest szczególnie chętnie przypominana, obchodzimy bowiem 100-lecie jego urodzin. Bernstein był człowiekiem wielu specjalności, w każdej wybitnym – jako dyrygent, pianista, kompozytor oraz jako niestrudzony popularyzator muzyki i gwiazda telewizyjna.

 

„Kandyd” Bernsteina zwieńczył niezwykle udany dla Filharmonii sezon, podczas którego wystąpiło wiele międzynarodowych gwiazd a wśród nich: pianiści – siostry Katia i Marielle Labèque, Piotr Anderszewski, Yulianna Avdeeva i śpiewacy – Anne Sofie von Otter czy Andreas Schager. Za pulpitem dyrygenckim stawali m.in. Ton Koopman, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit oraz dyrektor Filharmonii Narodowej – Maestro Jacek Kaspszyk. Kolejny sezon, który oficjalnie rozpocznie się na początku października, również będzie obfitował w bardzo interesujące wydarzenia.

Filharmonia Narodowa zachęca słuchaczy wyjątkowo atrakcyjnym repertuarem – posłuchać będzie można m.in. jednego z najbardziej popularnych dzieł w historii muzyki – oratorium „Mesjasz” Händla ze słynnym „Alleluja” czy też V Symfonii Beethovena, tym razem w wersji na zespół kilkunastu puzonów. Ponadto wielkich dzieł tak lubianych kompozytorów, jak Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Mendelssohn, Mahler, Rachmaninow, Strawiński i wielu, wielu innych przedstawicieli muzyki czeskiej, skandynawskiej, włoskiej. W roku wielkiego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, Filharmonia Narodowa przybliża w sposób szczególny muzykę polską – jesienią, w listopadzie, dwa koncerty poświęci w całości Paderewskiemu i Szymanowskiemu ale także kompozycjom Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Wajnberga, Lutosławskiego.


Nie zabraknie wielkich gwiazd – szczególnie wśród pianistów. Już na inauguracji sezonu zagra Seong-Jin Cho, brawurowy zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego, a z zespołem z Bostonu wystąpi Garrick Ohlsson (zwycięzca z 1970 roku). W koncertach abonamentu „Pianiści” solowe recitale zagrają: Grigory Sokolov, Piotr Anderszewski i Alexander Gawryluk. Z kolei skrzypek Frank Peter Zimmermann zaprezentuje wybrane sonaty skrzypcowe Beethovena. Zagrają także: Vadim Gluzman (skrzypce), Yuri Bashmet (altówka), Tine Thing Helseth (trąbka), Radek Baborák (waltornia) czy kwartet saksofonowy Signum. Różnorodność wykonawcza i repertuarowa jest szczególnie widoczna w programach abonamentów – Filharmonia oferuje starannie dobrane koncerty, do wyboru w kilku abonamentach – muzyka symfoniczna, kameralna, chóralna. Osoby, które miały abonamenty w poprzednim sezonie mogą je wymieniać od końca lipca, a nowe abonamenty kupować będzie można na początku września. Od 10 września dostępne będą bilety na cały sezon.


Ale zanim Filharmonia na dobre rozpędzi koncertową machinę, orkiestra wraz z jej szefem, Maestro Jackiem Kaspszykiem, zapraszają 19 i 26 sierpnia na koncerty plenerowe w warszawskim parku Królikarnia. Spacerowicze i melomani nieodpłatnie wysłuchają szlagierów koncertowych Mozarta, Beethovena i Mendelssohna. |

 

Cały repertuar Filharmonii Narodowej na nowy sezon artystyczny dostępny jest na stronie:
www.filharmonia.pl

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów