Hałda węgla

Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego to nic innego, jak opowiedziana językiem współczesnej architektury, prawdziwa historia Górnego Śląska.

 

Tekst: Paweł Kobylański
Zdjęcia: Jolanta Żółtowska, Jems Architekci

 

Nie chcąc być posądzonym o nadmierny kosmopolityzm, chciałbym poświęcić dziś nieco uwagi obiektowi, który na mojej osobistej, z natury rzeczy bardzo subiektywnej liście architektonicznych dzieł wybitnych, zajmuje pozycję na przysłowiowym pudle. Mowa o Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach autorstwa kolegów z biura JEMS Architekci w Warszawie. Postawione przed nimi zadanie było od pierwszego dnia niezwykle trudne, z uwagi na windujący poprzeczkę pod samo niebo kontekst przestrzenny miejsca, pomiędzy budynkiem NOSPR autorstwa Tomasza Koniora i wybudowaną jeszcze w latach sześćdziesiątych, ikoniczną halą katowickiego Spodka, zaprojektowaną przez znakomitych polskich architektów: Macieja Gintowta, Macieja Krasińskiego i Jerzego Hryniewieckiego, przy znaczącym udziale Andrzeja Żórawskiego, wybitnego konstruktora.

Projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego miał w swoim założeniu zapewnić największemu pod względem ludności miastu w Polsce, tzw. konurbacji górnośląskiej, zdolność do organizowania międzynarodowych spotkań i konferencji na najwyższym, światowym poziomie. Trzeba przyznać, że autorzy projektu wywiązali się z tego zadania na szóstkę. Całość obiektu zajmuje prawie 35 000 metrów kwadratowych perfekcyjnie zaprojektowanych i znakomicie wykonanych powierzchni konferencyjnych oraz towarzyszących. Dzieląc dostępną przestrzeń Centrum na zespoły: głównego foyer, sal wielofunkcyjnych i konferencyjnych, sali bankietowej, audytorium oraz restauracji i kawiarni, warszawscy architekci zapewnili możliwość swobodnego realizowania w jego murach wszystkich wcześniej zaplanowanych funkcji. Katowice znakomicie skorzystały na tym w wymiarze prestiżowym, goszcząc na swoim terenie coraz bardziej znaczące wydarzenia, o zasięgu nie tylko ogólnokrajowym, ale wręcz światowym.

 

 

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 16 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.