Imaginacje bulwersującej staruszki

Tekst: Jan Parski
Zdjęcia: Haus der Kunst, Monachium

 

Od 27 lutego będzie można oglądać w monachijskim Haus der Kunst prace słynnej amerykańsko-francuskiej rzeźbiarki Louise Bourgeois. Na wystawie pokazane zostaną utwory z cyklu Cells (Komórki) – to seria przestrzennych instalacji rzeźbiarskich, które artystka tworzyła przez blisko 20 lat. Będzie to największy na świecie pokaz prac z tej kolekcji. Rozbudowane, wielowarstwowe, wręcz teatralne instalacje – pomieszczenia – naładowane są znaczeniami o bardzo osobistym charakterze. Artystka do budowy obiektów używała przedmiotów codziennego użytku, ubrań, mebli, tkanin. Mieszała je z rzeźbiarskimi elementami, a pracowała zarówno w marmurze i metalach szlachetnych, jak też szyła obiekty z tkanin bieliźnianych. Artystka powiedziała: „Cykl Cells reprezentuje różne rodzaje bólu, fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i intelektualnego”.
Jedną z jej najbardziej znanych rzeźb jest Matka – ponad 9-metrowy pająk ze stali i marmuru, od 2008 r. własność londyńskiej galerii Tate.
Bourgeois jako pierwsza kobieta została uhonorowana retrospektywą swych prac w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). Było to w roku 1982. Rzeźbiarka miała wtedy 71 lat. Zmarła w Nowym Jorku w wieku 98 lat.|

 

Louise Bourgeois, Structures of Existence: The Cells, Haus der Kunst, Monachium, Prinzregentenstraße 1 Wystawa czynna od piątku do środy w godz. 10-20, w czwartki w godz. 10-22. Ekspozycja będzie trwała od 27.02 do 2.08.2015 r.
0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 5 =