Aleksandra Przegalińska

Wirtualizacja naszego życia i gospodarki idzie w parze z rozwojem sztucznej inteligencji. Dr Aleksandra Przegalińska traktuje w swoich badaniach sztuczną inteligencję jak gałąź filozofii. Dzięki niej oswajamy zupełnie nowy świat robotów czy samouczących się systemów komputerowych.

 

Tekst: Agata Czarnacka
Zdjecia: Marcin Oliva Soto dla Netflix

 

Skąd wzięła się pani fascynacja filozofią sztucznej inteligencji?
Zaczęłam od studiowania dziennikarstwa, ale szybko zmęczyło mnie to, że uczę się warsztatu, ale nie otrzymuję pogłębionego wykształcenia akademickiego. Ponieważ najbardziej interesowały mnie zajęcia o teoretycznym charakterze, np. teoria mediów, zdecydowałam się pójść na filozofię. Tam miałam niesamowite szczęście spotkać prof. Beatę Sierocką, która razem ze swoim mężem – profesorem na Politechnice Wrocławskiej – założyła kierunek filozofia ze specjalnością komunikacja społeczna, w którym było sporo zajęć, które nazwałabym „prototechnologicznymi”, a zwłaszcza roczny wykład o podstawach sztucznej inteligencji. Ten wykład to była iluminacja. W liceum byłam olimpijką z filozofii, ale też z biologii – na tym wykładzie wreszcie pojawił się ktoś, kto powiedział „możecie myśleć bardzo abstrakcyjnie, na filozoficznym poziomie, a jednocześnie realizować bardzo praktyczny projekt”. Fascynacja powiła się w zasadzie sama. Sztuczna inteligencja to coś, co, z jednej strony, jest bardzo zanurzone w klasycznej metafizyce, a z drugiej strony – jest działaniem. Bardzo mi się spodobało, że można na przykład tworzyć boty pod test Turinga, co wymaga i pracy intelektu na najwyższych obrotach, i tego, żeby nauczyć się programowania.
Potem, już przekonana, że to jest to, co chcę robić, przyjechałam do Warszawy, gdzie dzięki szeregowi zbiegów okoliczności poznałam twórcę Wirtualnej Polski, Marka Borzystowskiego, który dziś jest dość znanym Aniołem Biznesu. On też był „zajarany” sztuczną inteligencją i zaczęliśmy rozmawiać o fundacji, w ramach której moglibyśmy przygotowywać boty do testu Turinga. Ostatecznie fundacja przeobraziła się w coś innego, ale jeśli chodzi o mnie – pasja została zaszczepiona.

Co to jest test Turinga?
Test Turinga to jeden z najważniejszych konceptów sztucznej inteligencji. Jeśli sztuczną inteligencję rozumieć jako symulowanie zachowań ludzkich, to test Turinga jest miarą, którą się to mierzy: na ile robot jest człowiekiem, na ile można przekonać człowieka, że to, z czym ma do czynienia, to też jest człowiek – podczas gdy jest to tylko i wyłącznie mechanizm. Alan Turing wymyślił to gdzieś w połowie XX wieku, a potem wielokrotnie wracano do tej koncepcji. Turing wymyślił ów test jako coś w rodzaju prowokacji. Powiedział, że jeśli po serii pięciu pytań i odpowiedzi coś przekona cię, że jest człowiekiem, to znaczy, że jest człowiekiem. Bardzo behawioralne podejście, które wielokrotnie kontestowano, ale które mimo wszystko utrzymało się przez tyle lat! Alan Turing był zresztą niesamowitą postacią, wymyślił też chociażby, że sztuczna inteligencja co do zasady nie ma płci…

 

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Rozwiąż : *
7 − 1 =