Kameralistyka pełna przygód

Gruppo di Tempera

 

Najnowsza płyta jednego z najciekawszych polskich zespołów muzyki kameralnej poświęcona jest polskim kompozytorom i utworom na instrumenty dęte z towarzyszeniem fortepianu. „Polish Music for Winds and Piano” to owoc wysiłków sześciorga znakomitych muzyków, których połączyła pasja do muzyki godna Indiany Jonesa. To nie pierwszy raz, kiedy Gruppo di Tempera spotyka się, by nagrywać mało znane, z trudem odkopywane utwory na nie najbardziej oczywisty skład instrumentów dętych z towarzyszeniem fortepianu – ale tak głębokiego zaangażowania w odkrywanie dziedzictwa polskiej tradycji muzycznej nie spotyka się codziennie. Na płycie znalazły się utwory kompozytorów, o których do tej pory pamiętali głównie historycy muzyki: kwintety dęte Tadeusza Szeligowskiego, Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, ale też sekstet Aleksandra Tansmana. Fantastyczne zrozumienie Gruppo di Tempera dla tych nut pozwala nam obcować z utworami światowej klasy – napisanymi przez naszych rodaków.
Gruppo di Tempera tworzą znakomici instrumentaliści związani z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej i Sinfonietty Cracovii.
Formacją podstawową Gruppo di Tempera jest kwintet dęty w składzie: Agata Igras – flet, Sebastian Aleksandrowicz – obój, Adrian Janda – klarnet, Artur Kasperek – fagot. Tomasz Bińkowski – waltornia, a także Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian. |

 

Gruppo di Tempera, „Polish Music for Winds and Piano“, Agencja Muzyczna Polskiego Radia  

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 12 =