Już po raz 10. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbył się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością. Podczas tegorocznej edycji festiwalu obejrzeliśmy najnowsze filmy fabularne i dokumentalne, które zostały nagrodzone na festiwalach w Cannes, Berlinie oraz Wenecji, a także najciekawsze filmy polskie minionego sezonu.

 

Zdjęcia: Dwa Brzegi/Tomasz Stokowski, Łukasz Łuszczek

 

Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się od masowego kina, przeznaczony dla koneserów filmu i innych sztuk. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami, mistrzami i debiutantami. Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy minionego roku i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, a także spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin.

– Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza – opowiada Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów, z festiwalem związana od jego pierwszej edycji. – Adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich tworzymy program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal odbywa się w Kazimierzu Dolnym, Janowcu nad Wisłą i okolicach, np. we wsi Męćmierz. Otwiera przez to swój program na lokalną społeczność i kulturę. Ideą Dwóch Brzegów jest poszerzanie polskiej oferty filmowej.

Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu są także prezentowane produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzany jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców. – Nauczeni doświadczeniem, zamierzamy kontynuować ideę wydarzenia łączącego dziedziny sztuki, gdzie film stanowi punkt odniesienia dla pozostałych prezentacji – mówi Torbicka.

– Bohaterem cyklu I Bóg stworzył aktora będzie w tym roku Bogusław Linda – aktor, który w polskim kinie stworzył własny, niepowtarzalny styl. Zaprezentujemy filmy Andrzeja Żuławskiego (w tym najnowszy i zarazem ostatni: Kosmos), filmy z udziałem Marcello Mastroianniego wyreżyserowane przez Ettore Scolę – jednego z najciekawszych włoskich twórców kina, autora takich filmów jak Szczególny dzień, Dramat zazdrości, Taras. Ponadto planujemy Lekcje kina – Spowiedź twórcy filmowego, czyli spotkania z wybitnymi twórcami, wśród których znajdą się Piotr Dumała i Wojciech Staroń. Każdego wieczoru na Małym Rynku organizujemy pokazy najlepszych filmów minionego sezonu, a na Dużym Rynku –koncert.|

10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą
30 VII – 7 VIII 2016 r.
www.dwabrzegi.pl
www.facebook.com/DwaBrzegiTwoRiversides
www.facebook.com/GlosDwubrzeza

www.twitter.com/TwoRiversides
www.instagram.com/tworiversides