Koncert na Wielki Tydzień

Kolejny koncert z cyklu Rok Wazowski. W programie Pasja Jezusa w responsoriach Alessandra Scarlattiego w wykonaniu zespołu La Stagione Armonica pod dyrekcją Sergia Balestracciego. Zaprezentują Pasję począwszy od zdrady Judasza, aż do śmierci Chrystusa: od siódmego responsorium Wielkiego Piątku (Tradiderunt me) do dokonania się ofiary (Sepulto Domino).

Kompozycje powstałe na Wielki Tydzień stanowiły część Ciemnej Jutrzni tj. złożonej liturgii czwartku, piątku i soboty przed Wielkanocą. Początkowo odbywały się w pierwszych godzinach po północy, a następnie, dla większej wygody, zostały przeniesione na godziny wieczorne środy, czwartku i Wielkiego Piątku. Nazwa Ciemnej Jutrzni odsyłała zarówno do dnia, w którym liturgia się odbywała, jak i do ciemności ducha spowodowanej pasją i śmiercią Chrystusa.

W Liturgii był używany specjalny świecznik nazywany błyskawicą, na którym umieszczano piętnaście świec. Po każdym psalmie gaszono jedną świecę, natomiast piętnasta świeca po pieśni Benedictus nie była gaszona, ale niesiono ją zapaloną na ołtarz, pozostawiając kościół w ciemności, co symbolizowało wszechobecny ból z powodu śmierci Chrystusa. Wówczas celebrant uderzał laską o podłogę i wierni włączali się do przedstawienia, uderzając i zapoczątkowując tak zwane „trzęsienie ziemi”.

Responsoria, psalmy i niektóre lekcje, były intonowane w cantus firmus, podczas gdy inne części były recytowane; części śpiewane śpiewem gregoriańskim zainspirowały wielu kompozytorów do tworzenia nowych intonacji polifonicznych, zwłaszcza od XVI do XVII wieku, choć nie brakuje przykładów tych kompozycji także w innych epokach.

Ostatnia kopia responsoriów Wielkiego Tygodnia jest przypisywana Scarlattiemu, zawarta jest w manuskrypcie 443 Akademii Filharmonicznej z Bolonii, który obok responsoriów zawiera także kilka lamentów oraz jedenaście motetów zebranych pod ogólnym tytułem Motety na Wielki Post.

Koncert 14 kwietnia 2019 r. godz.18.00, Sala Wielka, Zamek Królewski

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł ulgowy do nabycia w kasie Zamku lub online https://bilety.zamek-krolewski.pl/index.html?idw=13&date=2019-04-14&wt=1

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 26 =