W sierpniowe weekendy Arkady Kubickiego zamienią się w scenę dla utytułowanych twórców teatralnych i muzyków, łączących różnorodne gatunki i formy ekspresji. 2 sierpnia rusza jubileuszowa 10. edycja festiwalu realizowanego przez Zamek Królewski – Królewskie Arkady Sztuki.

Ideą festiwalu jest założenie, że najbardziej efektywną formą współpracy twórców są wspólne przedsięwzięcia. Od pierwszej edycji festiwal jest platformą dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń oraz nawiązywania nowych kontaktów i narodzin przyszłych działań kulturalnych.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się przedstawienia teatralne, a także koncerty instrumentalne oraz instrumentalno-wokalne. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć przedstawienia z całej Polski. Gdański Teatr Snów zaprezentuje fantasmagoryczny Pokój z pogranicza jawy i snu, odsłaniając przy tym świat samotnego indywidualisty. Łódzki Teatr Chorea przyjedzie ze spektaklem Tragedia Jana – biblijną historią Jana Chrzciciela, walczącego z rozpustą, pychą, tchórzostwem, pazernością. Warszawski Teatr Makata zaprezentuje widowisko Wesele, szczypta ironii, absurdu i przerysowania w opowieści o rytuale połączenia kobiety i mężczyzny. Sopocki Teatr Tańca przedstawi liryczną opowieść inspirowaną twórczością Samuela Becketta Wszystko, co widać. OHIO. W ramach programu Arkady Dzieciom, warszawski Teatr Scena 96 przywoła postać smoka wawelskiego w autorskiej wersji popularnej legendy –Cmok. Smok. Teatr Łątka z Łodzi zaprezentuje Baśń o dwóch braciach, nawiązującą do słynnego utworu braci Grimm.

W muzycznej części festiwalu wielokrotnie nagradzani artyści wykonają muzykę z różnych epok, urozmaicone tematycznie oryginalne utwory, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów. Wystąpią m.in.: orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego i z udziałem wybitnego pianisty Pawła Kowalskiego, skrzypaczka Katarzyna Duda, kompozytor i pianista Emilian Madey, a także Beata Przybytek z zespołem.

W salach Zamku Królewskiego usłyszymy dzieła Mozarta, pieśni Stanisława Moniuszki, Cztery pory roku Vivaldiego oraz utwory jazzowe.

Będą także rodzinne spotkania z muzyką – dwa przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności, które poprowadzą dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Festiwal Królewskie Arkady Sztuki potrwa od 2 do 24 sierpnia 2019 r.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

Partnerzy projektu: