Margaux jest jedyną apelacją, która nazywa się tak samo, jak jej najsłynniejsze chateau – Chateau Margaux. Po Saint-Estephe jest drugą największą w Bordeaux, zajmując ponad 1400 hektarów winnic, z których powstaje około 8 milionów butelek bardzo dobrego wina w gminach Margaux, Soussans, Cantenac, Labarde i Arsac.

 

W Margaux znajdziemy najwięcej posiadłości sklasyfikowanych w 1855 roku jako Grand Cru Classe, bo aż dwadzieścia dwie. Leżą one na najlepszych glebach w Bordeaux złożonych z białego żwiru, piasku i gliny, dając niezwykle eleganckie wina, ale nie pozbawione gęstości i mocy, doskonale przechowujące się w butelce. Za charakter win z Margaux odpowiada cabernet sauvignon, uzupełniany merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec i carmenere. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie było tak zawsze. Od lat 60. aż do późnych 80. wiele wysoko klasyfikowanych chateau nie wytwarzało najlepszych win. Oczywiście takie sławy, jak Margaux czy Palmer zawsze produkowały wspaniałe butelki.

Niestety, w wielu winnicach zbiory były za wysokie, z oszczędności odbywały się w jednym rzucie, nikt nie sortował owoców, co powodowało, że w tamtych latach wina często były kwaśne i ostre, brakowało im koncentracji. Dzisiaj to już przeszłość, winiarze z najwyższą starannością dbają o swoje krzewy, zbiory owoców dokonywane są w optymalnym momencie, osobno w poszczególnych częściach winnic w zależności od stanu dojrzałości winogron. Jagody selekcjonowane są już na krzakach, ponownie w winnicy, a najbardziej prestiżowe chateau zaprzęgają do tego najnowszą technologię w postaci maszyn optycznych do separowania niedojrzałych i uszkodzonych jagód. Dla kolekcjonerów podaję listę najlepszych roczników dla apelacji Margaux: 2016, 2015, 2010, 2009, 2008, 2006, 2005, 2005, 2000, 1999, 1996, 1995, 1990, 1983, 1961, 1959, 1953, 1945, 1934, 1929, 1928 i 1900.

Opisując znane apelacje, zawsze wybieram jedno wino do przybliżenia czytelnikom. Chciałbym zwrócić uwagę na Chateau Malescot-St-Exupery, 3-eme Grand Cru Classe. Jego historia sięga siedemnastego wieku, a nazwę wzięło od nazwisk założyciela, Simona Malescot i drugiego właściciela, Comte Jean-Baptiste de St-Exupery. Od 1955 roku chateau jest w rękach rodziny Zuger, która przyczyniła się do jego rozkwitu i powrotu do wysokiej jakości win. Konsultantem jest słynny enolog, Michel Rolland, co wydatnie wpływa na styl wina, niekoniecznie typowy dla Margaux. Wina są ciemne w kolorze, superdojrzałe, intensywnie beczkowe i mocne w swojej strukturze. Polecam spróbować rocznik 2004, który choć nie jest w alei sław, ale daje wino już gotowe do picia, o zapachu trufli, cygara, lukrecji i dojrzałych jeżyn. W ustach jest miękkie, soczyste i świeże. Niewiele win po 13 latach ma taką kondycję. |

 

Piotr Kamecki to jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

Wine Taste by Kamecki
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa
tel. +48 501 616 490, e-mail: biuro@wtaste.pl