Meble jak ze snów

Istniejąca od 1987 roku włoska marka meblarska Edra znana jest z niekonwencjonalnych rozwiązań, np. z tego, że do projektów nigdy nie wykorzystuje drewna, a także z form, które znakomicie pasowałyby do baśniowego pałacu… lub na podwieczorek u Szalonego Kapelusznika.

 

Zdjęcia: Galeria Heban

 

Firmę Edra założył w 1987 roku Valerio Mazzei. Co prawda ojciec Valerio miał zakład produkujący meble drewniane, jednak syna nie pociągała tradycja. Przez lata pracował więc jako ekonomista w korporacji, a kiedy zdecydował się założyć firmę meblarską, postawił sobie jeden warunek – jego meble nie będą z drewna. Odcięcie się od tradycji było pierwszym z radykalnych kroków, dzięki którym styl Edry jest wyrazisty i rozpoznawalny.
Mazzei nie miał zamiaru szokować, nie chciał jedynie narzucać sobie jakiegoś konkretnego stylu. Sofa przypominająca kłębowisko węży, szafki jak snopki czy fotel wyglądający, jakby był zrobiony ze spaghetti, wywołują zaskoczenie i emocje. Dzięki temu sygnowane znakiem Edry przedmioty są uniwersalne, ale jednocześnie charakterystyczne. Przy bardzo nowoczesnym wyglądzie mają współgrać zarówno z wnętrzami toskańskiego zamku, jak i współczesnego apartamentu w dużym mieście.
Valerio Mazzei to wizjoner, dlatego nowe propozycje Edry nie pojawiają się szybko. Każdy nowy mebel to efekt długiej i trudnej pracy nad projektem. Niejednokrotnie Valerio, przedstawiając nową koncepcję, słyszał, że jest ona niemożliwa do zrealizowania. W końcu jednak takie meble, jak sofa On the Rocks wchodzą do produkcji i ustawiają designerską poprzeczkę o oczko wyżej.


Niecodzienny wygląd sofy to efekt aż siedmiu długich lat pracy, ale powstał mebel piękny i dający w zasadzie nieograniczone możliwości użytkowania. Podczas tak długiego procesu twórczego zdarzają się kryzysy, ale Valerio jest zdania, że nie można niczego robić
na siłę. To dlatego w roku 2014 nie powstał ani jeden nowy mebel. Wszystko zgodnie z zasadą, że jeśli efekt nie jest w pełni zadowalający, to mebel nie wchodzi do produkcji. W poszukiwaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii poprawiających komfort w 2004 roku firma wynalazła i opatentowała piankę Gellyfoam®.
Jest to specjalny materiał, który powstaje z mieszania różnych pianek. Pianka zapewnia niespotykaną miękkość i niezwykłą zdolność dostosowywania, co daje efekt doskonałego relaksu.
Mazzei jest ekonomistą, ale jednocześnie projektowanie to jego pasja. Z pewnością te dwie wyjątkowe cechy sprawiły, że Edra jest dziś prestiżową marką, znaną z niezwykle świeżego podejścia do sztuki użytkowej. Edra pracuje z najlepszymi. Wśród nich są takie gwiazdy designu, jak: Zaha Hadid, Fernando i Humberto Campana, Francesco Binfare czy Masanori Umeda. |

 

Produkty marki Edra dostępne są w Galerii Heban w Warszawie.
www.edra.com

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 22 =