Georgijs Osokins

Łotewski pianista Georgijs Osokins jest jednym z finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i na pewno najbardziej kontrowersyjnym. Nie tylko sposób wykonania utworów Chopina, ale i wizerunek muzyka, wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczności, która go pokochała. Właśnie ukazuje się jego płyta Osokins plays Chopin.

 

Tekst: Iza Farenholc
Zdjęcia: Igor Drozdowski dla Alba1913/for Alba1913

 

Znasz Polskę? W jednym z wywiadów powiedziałeś, że aby zrozumieć muzykę kompozytora, trzeba poznać jego kraj, ludzi, nawet folklor.
W Polsce czuję się jak u siebie, znam ją dobrze, mam tu wielu przyjaciół, to kraj wyjątkowo pięknych kobiet, uwielbiam polską kuchnię, lubię tu być, obserwować jak się rozwija wasz kraj. Muzyka Chopina oparta jest na folklorze i mentalności ludzi, które są znakami rozpoznawczymi Polski. Oczywiście też na historii – jak wiemy Chopin tworzył w czasach niełatwych, szczególnie, jeśli chodzi o czasy pokoju i wojny – ten kontekst trzeba znać, bo jak inaczej zrozumieć i interpretować tę muzykę? Aby później ze swoją sztuką móc robić najróżniejsze rzeczy, tę wiedzę musisz posiąść. W ten sposób tworzy się muzyczna intuicja. Gram utwory wielu kompozytorów i żeby być profesjonalnym muszę dokładnie zgłębiać temat czasów i okoliczności, w których tworzył dany muzyk.

Wcześnie zacząłeś grać na pianinie, od początku miałeś tę intuicję?
Nie, tego nauczyli mnie moi nauczyciele. Miałem szczęście spotkać prawdziwych nauczycieli, muzyków, którzy uważali, że aby zrozumieć muzykę, trzeba rozwijać się intelektualnie i poznawać kontekst kulturalny. Mój tata uczył mnie filozofii i literatury. Sztuka to kombinacja wielu składników, a pierwszym krokiem do zrozumienia jej, jest wiedza. To ona cię inspiruje. Jeśli chodzi o Chopina, ciągle zadziwia mnie to, że jego utwory są postrzegane jako „lekkie i przyjemne”, nawet przez uznanych twórców. Oczywiście nie wszystkie jego dzieła są tragiczne i skomplikowane, ale jeśli zna się kontekst, w jakim powstawały, można zdać sobie sprawę, że to bardzo powierzchowna opinia.

Byłeś „cudownym” dzieckiem – oprócz grania na pianinie, trenowałeś tenis.
Moi rodzice dbali o mój rozwój, to dzięki nim świat stał przede mną otworem. Wierzę w teorię, że każde dziecko ma talent, tylko często niesprzyjające warunki do rozwoju.

 

5.00 średnia ocena / 1 głos

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 19 =