Rusza pierwszy festiwal polskiej muzyki dawnej Muzyka Królów Polskich, organizowany przez Polską Operę Królewską. To wspaniały pomysł na przywracanie pamięci o wspaniałych dziełach dawnych mistrzów. Od 15 września do 6 października mamy pięć wspaniałych okazji, by zapoznać się z ich muzyką.

Festiwal zainauguruje koncert na Zamku Królewskim, na którym zaprezentowane będą utwory Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela, wykonywane podczas uroczystości, odbywających się na dworach polskich Wazów. A ci najwyraźniej doceniali piękno i jakość muzyki, o czym świadczy wysoka wartość muzyczna utworów, sugerująca wysoki poziom królewskiej kapeli, której kompozytorzy byli członkami.

W barokowym wnętrzu warszawskiego kościoła św. Anny wykonany zostanie Hebdomas Sebastiana Klonowica – cykl przejmujących w swej prostocie religijnych pieśni o stworzeniu świata, pochodzący z końca XVI wieku. W Sali Balowej Zamku Królewskiego usłyszymy pierwszą polską operę Nędza uszczęśliwiona – z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.

Polska Opera Królewska zaprasza też na gościnny koncert w Częstochowie, na którym będzie można usłyszeć prawykonanie utworów kompozytorów tworzących w XVIII wieku muzykę dla Kapeli Jasnogórskiej: Marcina Józefa Żebrowskiego i Eryka Briknera.

Festiwal zakończy koncert Muzyka czasów Kazimierza Wielkiego złożony ze średniowiecznych zabytków polskiej kultury muzycznej oraz kompozycji autorstwa jednego z najsłynniejszych europejskich twórców XIV wieku – Guillaume’a de Machaut.

Podczas festiwalowych koncertów usłyszymy śpiewaków i muzyków Polskiej Opery Królewskiej oraz zaproszonych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej, grających na kopiach instrumentów historycznych, takich jak: fidel, psałterium, pozytyw, skrzypce i altówki barokowe, viola da gamba, pomort, teorba i inne.

Szczegółowy program www.operakrolewska.pl