Liban jest małym, ale pełnym ciekawych kontrastów krajem. Począwszy od niebieskich klimatów Morza Śródziemnego do pełnej zieleni doliny Bekaa; od jałowych wzgórz do kwitnących gajów cytrusowych. To wąski, przybrzeżny kraj Morza Śródziemnego z bogatym dziedzictwem kulturowym, pełnym stanowisk archeologicznych, muzeów, świątyń i zamków rzymskich krzyżowców. 

 

Liban ma również bogate dziedzictwo winiarskie. Ruiny Baalbek w dolinie Bekaa to nic innego, jak pozostałości poświęconego bogowi Baal wspaniałego fenickiego miasta. W jego sercu leży świątynia Bachusa, boga wina. Jest to starożytna winnica – winorośl była tu uprawiana od tysięcy lat. W Libanie istnieje około 1400 hektarów winnic uprawianych w idealnym klimacie – długie ciepłe lata, chłodne, ale wolne od mrozów zimy, z obfitym źródłem naturalnej wody z topniejącego śniegu z gór. To wszystko powoduje, że ten mały, piękny kraj wytwarza jedne z najbardziej dystyngowanych win czerwonych na świecie. Gaston Hochar założył Chateau Musar w Ghazir w 1930 roku. Obchodząca w 2010 roku swoje osiemdziesięciolecie firma jest wciąż małym, rodzinnym biznesem, ale znanym na całym świecie ze swoich długowiecznych, unikatowych w smaku win. Czerwone Chateau Musar jest kompozycją odmian Cabernet Sauvignon, Cinsault i Carignan ze starych krzewów. Po fermentacji wino dojrzewa przez trzy lata w kadziach i beczkach z francuskiego dębu Nevers. Po zabutelkowaniu leżakuje w piwnicach chateau przez kolejnych sześć–siedem lat, zanim trafi do sprzedaży. Wina nie są klarowane, tylko delikatnie filtrowane. Nawet użycie siarczanów (powszechnych w produkcji win jakościowych) jest ograniczone do minimum. Potomek założyciela, zmarły w zeszłym roku Serge Hochar (Man of the Year 1984 miesięcznika Decanter) zwykł mówić: Najważniejsze, żeby wino do mnie mówiło o miejscu, z którego pochodzi. Jeśli moje wino nie mówi do mnie, przestaję je pić. Nie interesują mnie wina, które zabiła technologia, chcę takich, które wibrują, tych prawdziwych. |

 

Piotr Kamecki to jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce. Od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Mistrz Polski Sommelierów z 1998 r., finalista Mistrzostw Europy Sommelierów 1998 r. w Reims i Mistrzostw Świata Sommelierów w 2000 r. w Montrealu. Wieloletni Prezes Zarządu Centrum Wina, obecnie partner w firmie Winkolekcja i twórca Wine Taste by Kamecki. Wine Taste by Kamecki to miejsce, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. To zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

Wine Taste by Kamecki
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa
tel. +48 501 616 490
e-mail: biuro@wtaste.pl