Nagroda im. Wojtka Falęckiego

Prywatnie finansowane nagrody w świecie sztuki to w Polsce jeszcze rzadkość. Podczas Krakowskiego Salonu Sztuki 2018 wręczono Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego, upamiętniające pełnego pasji kolekcjonera i znawcę sztuki współczesnej.

 

Laureatem został Marek Chlanda (urodzony w 1953 roku w Krakowie), artysta wszechstronny: wybitny rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji i performer. Nagrodę otrzymał za swobodne, a jednocześnie wciąż zaskakujące, poruszanie się pomiędzy różnymi mediami w sztuce, od rysunku, przez rzeźbę po akcje w przestrzeni – jak uzasadniała podczas wieczornej gali w Pałacu Sztuki Ewa Łabno-Falęcka, żona zmarłego w ub. r. kolekcjonera i wraz z córką Katarzyną fundatorka nagrody (10 000 zł).
Wojtek Falęcki, doktor fizyki eksperymentalnej, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Tybindze / Niemcy oraz Instytutu Maxa Plancka w Düsseldorfie. Był zapalonym kolekcjonerem sztuki współczesnej, kierując się poszukiwaniem sztuki, która intryguje i otwiera nowe pola widzenia. Taką jest na pewno sztuka Marka Chlandy: Stymulacja idzie po linii oporu, a nie po linii rozumiem / nie rozumiem ani tym bardziej podoba mi się / nie podoba. To, co niezrozumiałe, niewpisane w bezpieczną sieć zależności, to właśnie jest motor działania.
Nagroda będzie wręczana co roku. Ma na celu pielęgnowanie pamięci po zmarłym Kolekcjonerze, ale też zachęcenie innych osób do wspierania polskiego rynku sztuki.

5.00 średnia ocena / 1 głos

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 11 =