Piotr Dulnik

Piotr Dulnik to pierwszy Polak pełniący funkcję Prezesa Suzuki Motor Poland. Opowiada nam o zawodowych wyzwaniach, jakie się z tym wiążą, sporcie jako lekarstwie na stres (ale bez przesady!) i japońskiej kulturze.

 

Rozmawia: Martin Śliwa
Zdjęcia: Łukasz Zandecki

 

Od początku swojej zawodowej drogi jesteś związany z branżą motoryzacyjną. Od ilu lat pracujesz w Suzuki Motor Poland?
Pracę w Suzuki rozpocząłem ponad dziesięć lat temu, jednak już wcześniej byłem związany z motoryzacją. Doświadczenie w sprzedaży zdobywałem we francuskiej firmie Michelin, zaczynając na stanowisku przedstawiciela handlowego, aby w ciągu 5 lat objąć fotel prezesa rady nadzorczej jednej ze spółek, która była powiązana z Michelin. Taka „drabina kariery” pozwoliła mi poznać procesy sprzedaży na niemalże wszystkich szczeblach, co z pewnością dało mi bardzo cenne doświadczenie i dużą wiedzę praktyczną i teoretyczną. Przychodząc do Suzuki Motor Poland w 2007 roku, nie obawiałem się nowych obowiązków, a raczej zastanawiałem się nad tym, jak najlepiej moje dotychczasowe doświadczenia wykorzystać w zupełnie nowej dla mnie strukturze.

Objąłeś stanowisko prezesa zarządu Suzuki Motor Poland. Jesteś tym samym pierwszym Polakiem na tym stanowisku. Czym zaimponowałeś Japończykom?
Decyzja o przekazaniu tej funkcji osobie wyłonionej z lokalnej kadry, a nie, jak to standardowo bywa z firmami japońskimi, menadżerowi z Japonii, bazowała głównie na parametrach biznesowych: rentowności, liczbie sprzedanych samochodów czy wynikach przeprowadzanych przez centralę audytów swoich spółek-córek. Z pewnością ważne były także czynniki mniej obiektywne, a bardziej „ludzkie”. Kilka razy w roku odbywają się międzynarodowe spotkania w Japonii, prowadzimy wiele dyskusji, prezentujemy swoje wyniki, omawiamy sposoby zarządzania firmami itp. Daje to dobrą okazję do poznania się i obserwowania, kto potrafi dopasować się do innej kultury, a ta japońska znacznie różni się od naszej, zachodnioeuropejskiej. U nas na spotkaniach biznesowych mówi się dużo, często są to absolutne truizmy; każdy chce wtrącić swoją myśl bez refleksji, czy jest ona wartościowa czy nie. Ja pod tym względem jestem podobny do Japończyków: uważam, że nie warto marnować czasu na banały, należy być konkretnym i merytorycznym. Być może docenili we mnie również tę cechę.

Wspomniałeś o wynikach sprzedaży i faktycznie, jeśli spojrzeć na statystyki, to od kiedy się tym zająłeś, Suzuki pnie się w górę…
W 2013 roku sprzedaliśmy 5,8 tys. samochodów, rok 2017 zamknął się z wynikiem 7,7 tys. sztuk, a na 2018 rok prognozujemy przekroczenie progu 10 tysięcy. Polska jest dziś w czołówce europejskiej sprzedaży koncernu. Do Suzuki należy 2 proc. polskiego rynku, podczas gdy średnia europejska to 1,2 proc. Suzuki Motor Poland jest jednym z liderów sprzedaży Suzuki w Europie i jedną z najszybciej rozwijających się spółek marki na świecie.

 

 

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Rozwiąż : *
15 + 22 =