POLSKIE DOMY WSPÓŁCZESNE

TEKST: MICHAŁ LESIEŃ

 

Domy, które projektuje Bogusław Barnaś, są nowoczesne, przytulne i zakorzenione w polskiej tradycji. Dzięki temu nie są anonimowe, ani pozbawione duszy. Są więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.

 


Bogusław Barnaś z makietą Domu Polskiego

Dom Polski nawiązuje stylistyką do polskiej architektury drewnianej, ludowej kultury, malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic, staropolskich dworów i skansenów. Jest współczesną interpretacją polskiego dziedzictwa kulturowego, często niedocenianego w światowym współczesnym designie. Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na którym wspierają się dwie dominujące bryły, przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny i ciężki prostopadłościan
nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka konstrukcja zwieńczająca dom, inspirowana jest kształtem drewnianych kościółków krytych gontem. Dwie odseparowane architektoniczne formy tworzą przestrzenne kontrasty.

MAŁOPOLSKA CHATA PODCIENIOWA
Dom dla czteroosobowej rodziny czerpie inspiracje z tradycyjnej, drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem i słońcem. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich. W terenach górzystych podcienia podążały za topografią terenu, tworząc schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy na rynku w Lanckoronie.

POLSKA ZAGRODA
To wiejskie gospodarstwo przetransformowane w nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowano pięć współczesnych Stodół Polskich. Tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym historycznym Domem Starym, który został zrewitalizowany. Wejścia dynamicznie otwierają się na otaczający
krajobraz pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 5 =