Wanda Warska

Żegnamy Wandę Warską, legendę piosenki poetyckiej i jazzu, niestrudzoną i bezkompromisową animatorkę wielu artystycznych przedsięwzięć, w tym słynnej, działającej wiele lat, Piwnicy Artystycznej.

Na zawsze zostaną z nami jej interpretacje utworów Oczy masz niebiesko-zielone, Werona, czy wokaliza z filmu Pociąg Jerzego Kawalerowicza. Oprócz utworów męża, Andrzeja Kurylewicza, wykonywała utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Komponowała muzykę do tekstów własnych i wierszy, m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Wyspiańskiego i Agnieszki Osieckiej. Śpiewała utwory całkowicie autorskie Pogoda, Żona, Niepotrzebna podróż oraz kompozycje Andrzeja Kurylewicza z własnym tekstem Nim zakwitnie tysiąc róż, Zabierz moje sukienki.

Jako wokalistka jazzowa zadebiutowała podczas 5. Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, na 1. Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku wystąpiła z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza, a potem przez wiele lat śpiewała w jego zespołach podczas Jazz Jamboree. Występowała w Piwnicy pod Baranami, gdzie prowadziła też autorski teatrzyk Klara, z Krzysztofem Litwinem i Piotrem Skrzyneckim, jako konferansjerem.

W 1963 roku Wanda Warska przeniosła się wraz z mężem do Warszawy i w 1966 roku wspólnie założyli Piwnicę Artystyczną, która od 1967 roku mieściła się przy Rynku Starego Miasta i stała się jednym z najważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. W latach 1982–1985 klub muzyczny Kurylewiczów został sceną kameralną Teatru Nowego, a od 1985 roku salonem artystycznym i galerią. Obok koncertów i recitali odbywały się w nim wieczory literackie, muzyczne czy wystawy malarskie. Wanda Warska była też malarką, miała dwadzieścia indywidualnych wystaw.

Wśród dokonań artystki jest wiele nagrań dla archiwum Polskiego Radia, jak i płytowych – w kraju, w Wielkiej Brytanii i we Francji. Napisała muzykę do filmu Jezioro osobliwości i serialu telewizyjnego Karino, filmów krótkometrażowych, widowisk Teatru TV i przedstawień dramatycznych. Jest autorką instrumentalnego utworu 10 kontrabasów i głos.

Zmarła 6 lipca 2019 roku w Laskach.

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 7 =