Z miłości do piękna

The New York Times nazwało go Lady Gagą światowego designu, według Business Week jest jednym z Europe’s ’25 leaders of change, a Elle Decoration przyznało mu tytuł Designera Roku. Niektórzy zwą go Elvisem Presleyem wzornictwa. Marcel Wanders zaliczany jest do największych ikon designu naszych czasów. Wszystko, co tworzy, wzbudza emocje i jest obecne w prawie każdej dziedzinie naszego życia. 

 

Tekst: OKK!

 

W jego projektach można dostrzec odważną zabawę formą, prowokację i żart sytuacyjny. Tworzy przedmioty piękne, a jednocześnie zaskakujące. W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, że biały, koronkowy fotel misternie wydziergany szydełkiem (Crochet Chair) jest tak naprawdę funkcjonalnym przedmiotem użytkowym. Marcel Wanders w swoich pracach puszcza do odbiorców oko, licząc na ich poczucie humoru. Wyznaje zasadę, że dobry design jest kwestią miłości. I w tym wypadku artysta nie myli się, bo konsumenci kochają go – a także jego projekty oraz spojrzenie na świat, które poprzez nie przeka-zuje. Nie stara się na siłę akcentować funkcji projektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim zależy mu na ich pięknie i formie. Twierdzi, że zanim cokolwiek kupimy, musi nas zachwycić, zaintrygować, przyciągnąć wzrok. Dopiero później zastanawiamy się, czy jest to wygodne i czy się nam przyda. Wanders nie bagatelizuje jednak potrzeby ergono-mii i funkcjonalności swoich dzieł. Każde z nich jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, bo on sam jest perfekcjonistą. Urodził się w niewielkim holenderskim mia-steczku Boxtel i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Arnhem w 1988 roku.

 

 

Był jednym z założycieli grupy projektowej Droog Design w Amsterdamie w 1995 roku, a już rok później świat o nim usłyszał i zachwycił się jego dziełem. Sława Marcela Wandersa rozpoczęła się od projektu krzesła Knottet Chair, na potrzeby Droog Design, które zostało wykonane ze wzmacnianego żywicą epoksydową, misternie powiązanego w węzły sznurka. Stworzył przedmiot z pozoru niemożliwy do wykonania, czym zaskoczył cały świat. Po tym wydarzeniu jego kariera nabrała rozmachu. W 2001 roku stworzył wraz z Casperem Vissersem markę Moooi, która od tego czasu nieustannie zachwyca świat innowacyjnymi projektami. Wanders projektuje przedmioty użytkowe od mebli poprzez oświetlenie, dywany, tapety, przedmioty dekoratorskie po kosmetyki, biżuterię i sprzęt elektroniczny, ale też kreuje wnętrza publiczne. Pod jego marką powstało ponad 1700 projektów, współpracuje ze światowymi firmami, takimi jak: Alessi, Bisazza, KLM, Cappellini, Flos, Vista Alegre, Louis Vuitton, MAC, LG, Swarovski, Marks & Spencer czy Puma. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie i pokazywana podczas wystaw w najbardziej liczących się muzeach. W Polsce jego projekty możemy kupić między innymi w galerii Mesmetric oraz na stronie internetowej galerii (www.mesmetric.com), gdzie zgromadzono i starannie wyselekcjonowano luksusowe przedmioty światowych sław designu. |

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 11 =