Wystawa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia to pierwsza tak obszerna wystawa prac Auguste’a Rodina w Polsce, a zarazem pierwsza próba zestawienia twórczości francuskiego artysty z dziełem uznanego polskiego rzeźbiarza – Xawerego Dunikowskiego.

 

Ekspozycja ukazuje, jak wielkie znaczenie w twórczości Auguste’a Rodina i Xawerego Dunikowskiego, dwóch najważniejszych rzeźbiarzy w historii sztuki francuskiej i polskiej, miały kobiety.  Kuratorka wystawy, Ewa Ziembińska, pisze w swoim wprowadzeniu:  „Wśród dzieł Rodina i Dunikowskiego najczęściej przedstawianą figurą jest postać kobiety.

U obu sposób patrzenia na kobietę, ukazywanie gestów, emocji i wybór tematów mają wiele punktów zbieżnych. Rodin zachwycał się kobietami jako doskonałymi formami natury i często dążył do ujawnienia ich pierwotnej, erotycznej siły. Bliższy naturalizmowi i symbolizmowi Dunikowski rzeźbił ucieleśnione w kobietach siły natury. Analiza portretów ich autorstwa – tych oficjalnych, często wykonywanych na zamówienie, i tych intymnych, osób im bliskich – doprowadzi nas do jednoznacznego stwierdzenia: dla obu artystów największą inspiracją była kobieta”.

Prześledzenie kobiecych wizerunków stworzonych przez obu artystów pozwala dostrzec bliskość ich postaw i sztuki. Oprócz prac Rodina i Dunikowskiego na wystawie zostaną pokazane portrety twórców wykonane przez rzeźbiarki, Camille Claudel i Sarę Lipską, które łączyła z nimi, oprócz relacji mistrz – uczennica, silna więź emocjonalna. |

 

Wystawa prezentowana jest w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni do 18 września. Następnie pokazana zostanie w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego w Krakowie, od 8 października 2016 roku do 15 stycznia 2017 roku. Wystawa jest przygoto-wana przez Muzeum Narodowe w Królikarni we współpracy z Musée Rodin w Paryżu i Muzeum Narodowym w Krakowie.