„Mommy makeover”, czyli piękne ciało po ciąży

Rozmowa z Dr Darią Charytonowicz, chirurgiem plastykiem, pracującą w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyta oraz w Szpitalu klinicznym im.prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Mommy makeover to modne ostatnio określenie zabiegów przeznaczonych dla młodych mam, które po porodzie odkryły, że trudno im zgubić dodatkowe kilogramy i nadprogramowe fałdki skóry m.in. na brzuchu. Na takie rozwiązania najczęściej decydują się kobiety aktywne, które szybko chcą wrócić do formy po urodzeniu dziecka. By bezboleśnie i bez szkody dla zdrowia poddać się zabiegom poprawy wyglądu ciała po ciąży i porodzie, warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem chirurgiem plastykiem, który zaproponuje odpowiedni program odnowy.  Zmiany w wyglądzie naszego ciała po ciąży i porodzie to rzecz naturalna, ale czasem trudna do zaakceptowania. Skóra na brzuchu staje się obwisła, nie chce się obkurczyć i wciąż widać nadmiar tkanki tłuszczowej.

Pani Doktor, jak powinnyśmy dbać o siebie po urodzeniu dziecka?

Po pierwsze trzeba przestawić się na zdrowy tryb życia. Starajmy się rozsądnie komponować dietę, dotleniajmy się i powoli powracajmy do aktywności fizycznych. Kiedy to nie wystarcza i nasz brzuszek nas nie satysfakcjonuje warto udać się na konsultacje do specjalisty – chirurga plastyka. Jeśli naszym problemem jest tylko nadmiar tłuszczyku, z którym nie możemy sobie poradzić zazwyczaj wystarczy zabieg liposukcji czyli odessania miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Po ciąży problemem jest najczęściej nadmiar skóry na brzuchu, co można na to zaradzić?

W takich przypadkach sama liposukcja nie wystarczy – trzeba wykonać abdominoplastykę czyli plastykę brzucha. Polega ona na usunięciu nadmiaru skóry, zeszyciu rozstępu mięśni prostych, aby brzuch nie był wypukły i żeby pacjentka odzyskała talię. Trwa to ok 2,5-3,5 godziny. Nacinamy skórę w dole brzucha od jednego do drugiego kolca biodrowego. Blizna jest długa, ale projektujemy ją w taki sposób aby była schowana w bieliźnie. Następnie podnosimy płat skórno – tłuszczowy. Jeśli jest taka potrzeba, to zszywamy rozstęp mięśni prostych. Podniesiony płat „naciągamy” i usuwamy nadmiar skóry. Pępek zostaje przesunięty w nowe miejsce, a skórę szyjemy warstwowo. Na koniec zakładamy opatrunki. Pacjentka pozostaje w klinice przez dwie doby.

W jakim czasie po porodzie możemy wykonać plastykę brzucha?

Najwcześniej wykonuje się ją 6 miesięcy po porodzie. Czasem jednak warto poczekać trochę dłużej, aby nasz organizm miał szanse wrócić do formy.

Jak długo musimy czekać na pojawienie się wymarzonego efektu?

Po operacji brzuch jest mocno napięty, więc przez pierwszy tydzień chodzimy delikatnie pochylone, a przez 6-8 tygodni nosimy specjalny pas pooperacyjny. Pierwsza wizyta kontrolna i usunięcie szwów z pępka ma miejsce po tygodniu.

Dziękujemy za rozmowę