Riedel

„Najlepszymi kieliszkami pod względem zarówno estetycznym, jak i technicznym są kieliszki Riedel. Ich wpływ na degustowane wina jest wyjątkowy. Używając kieliszków Riedel, musimy pamiętać, że zostały one zaprojektowane w celu podkreślenia najlepszych cech poszczególnych odmian szczepowych. Nie potrafię wystarczająco wyrazić jak wielką różnicę tworzą, porównane z innymi kieliszkami”.

 

Tymi słowami słynny krytyk winiarski Robert M. Parker podsumował swoje doświadczenia użytkowania kieliszków firmy Riedel. Estetyka ich wykonania jest najwyższej próby, ale to zawsze zagadnienie dyskusyjne, każdy ma swoje preferencje. Tym, co wyróżnia kieliszki Riedel, jest kształt czaszy umożliwiający poszczególnym rodzajom win pokazanie się z jak najlepszej strony. Kluczowym elementem jest sposób wlewania się wina do ust i interakcja z poszczególnymi sensorami na języku. Dobry kieliszek ma zadanie podkreślać charakterystyczne cechy odmian winogron, wyostrzać aromat, maksymalizować owocowe zapachy i integrować kwasowość lub taninę z całością winnej kompozycji.
Prekursorem tej koncepcji był Claus Riedel, tworząc w czasach kolorowych i bogato zdobionych kielichów, rewolucyjny kształt szkła użytkowego. Georg Riedel
(10 generacja) dopracował koncepcję swego ojca, tworząc między innymi znaną serię Vinum, która stała się światowym hitem sprzedaży i do dzisiaj jest najlepiej sprzedającą się linią kieliszków. To jemu firma zawdzięcza dzisiejszą pozycję na rynku, osoba Georga Riedla została doceniona przez takie instytucje, jak magazyn winiarski „Decanter” (Decanter Man of the Year), Republikę Austrii i region Tyrol (Award of Honour).

 

Mario Gagliasso Tre Utin 2013 i Riedel Veritas Old World Pinot Noir
Apelacja: DOCG Barolo
Szczep: nebbiolo, królewski szczep Piemontu daje wina rubinowe z aromatami wiśni i kwiatów, nutami skóry oraz lukrecji. W ustach dobrze zbudowane, pełne, z wyraźnymi taninami. Delikatny posmak wiśni i skóry. Finisz długi, elegancki.
Wino: 142 PLN
Kieliszek: 229 PLN /2szt.

 

Wracając do sedna, czyli kieliszków, mamy do dyspozycji kilka poziomów cenowych, wszystkie zadedykowane tej samej idei dopasowania do różnych rodzajów win. Riedel jest już jedną z ostatnich fabryk wytwarzających ultra cienkie szkło użytkowe metodą ręczną, serie Sommeliers i Superleggero są prawdziwymi dziełami sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje linia Veritas, równie elegancka i smukła jak Sommeliers, ale wytwarzana unikalną techniką maszynową i dzięki temu znacznie tańsza.

 

Bollinger Brut Rose i Riedel Veritas Pinot Noir New World
Apelacja: AOC Champagne
Szczep: pinot noir, chardonnay, pinotmeunier. Róż z brązowymi niuansami, w zapachu czerwone porzeczki, wiśnie i poziomki, w smaku długie, intensywne i niezwykle świeże, drobne bąbelki dają kremowy posmak. Bardzo eleganckie wino.
Wino: 349 PLN
Kieliszek: 229,00 PLN/2szt.

 

Dzierżący stery firmy Maximilian Riedel nie rekomenduje zakupu kieliszków do wszystkich rodzajów wina, wybierajmy tylko takie, w których będziemy pijali nasze ulubione wina. Dla mnie osobiście, najbardziej potrzebnym kieliszkiem, jest ten do Pinot Noir. Odmiana ta jest niezwykle trudna zarówno w uprawie i winifikacji, jak i odbiorze przy degustacji – mało koloru, spora kwasowość i bardzo delikatny bukiet. Wino skupiające te wszystkie cechy wymaga właściwego podania. Podobnie zachowują się wina z odmiany Nebbiolo (Barolo i Barbaresco) oraz, co zdziwi wielu Czytelników, różowe szampany! Najlepiej przekonać się o tym samemu, uczestnicząc w Riedel Glass Tasting.|

https://www.winetaste.pl/riedel

 

 

Piotr Kamecki to jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

 

Wine Taste by Kamecki
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa
tel. +48 501 616 490, e-mail: biuro@wtaste.pl

 

4.00 średnia ocena / 1 głos

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 14 =