Każdy miłośnik win z Bordeaux powinien jednym tchem wymienić pięć Premier Grand Cru Classe; ikon luksusu, elegancji i długowieczności.

 

Tekst: Piotr Kamecki

 

Château Margaux, jak sama nazwa wskazuje, jest położone w gminie o tej samej nazwie. Château Haut-Brion w Pessac-Léognan, ale już pozostałe trzy: Château Mouton Rothschild, Lafite-Rothschild i Latour znajdują się w jednej gminie Pauillac. Całkiem duży obszar pomiędzy Saint-Julien na południu i Saint-Estéphe na północy zajmuje prawie 1200 hektarów winnic obsadzonych sześcioma odmianami czerwonymi, wśród których dominuje cabernet sauvignon, a zaraz za nim plasują się: merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec i rzadko, ale jednak, carmenere.
Dla wielu osób styl win z Pauillac jest synonimem całego Bordeaux, są bowiem bogate i pełne w smaku, zawierają potężną dawkę tanin, a wszystko to opakowane wyjątkową elegancją. Mówi się o nich żelazna pięść w aksamitnej rękawicy. Charakterystyczne elementy aromatyczne tych win to: czarna porzeczka, jeżyna, cygaro, przyprawy, cedr. Szczególną cechą wyróżniającą wina z regionu jest ich długowieczność, która przy najlepszych glebach i wybitnych rocznikach, może sięgać wielu dziesiątek lat.


Winnice Pauillac obsadzone zostały winoroślą już w XIV wieku, ale dopiero w XVII stały się jego większą częścią. Rozwój handlu winem zawdzięczamy między innymi lokalnemu portowi w największym w Médoc mieście, noszącym nazwę apelacji, który szczególnie w czasach koni i wozów był najłatwiejszą i najszybszą metodą transportu beczek z winem. Wielu merchantów, brokerów i osób związanych z interesem winiarskim przybyło do Bordeaux w XIX wieku, szczególnie upodobawszy sobie Pauillac, jako okno na świat. Port był niezastąpiony, ale sława regionu nie bierze się tylko z tego powodu. Wina Pauillac zawdzięczają dobrą prasę przede wszystkim wyśmienitemu terroir. Charakterystycznym jego elementem jest żwir naniesiony dawno temu przez rzekę Żyrondę i pagórkowaty teren z dobrym odwodnieniem. Dobra przepuszczalność ubogiej gleby, gdzie nie urośnie nic innego, jest idealna do uprawy winorośli, a w bardzo suchych latach bliskość rzeki zapewnia niezbędną wilgoć. Kamienie magazynują ciepło słoneczne, oddając je roślinie w czasie wzrostu. Najlepsze winnice ulokowane są wzdłuż Żyrondy na lekkich wzniesieniach, fachowcy uznają, że wybitne rezultaty w całym regionie daje terroir L’Enclos położony w samym sercu winnic Château Latour.


Jak już wspomniałem, Pauillac szczyci się posiadaniem aż trzech château 1er Grand Cru, jest także domem dla dwóch 2ème Grand Cru (Château Pichon-Longueville i Château Pichon Longueville-Lalande), jednego 4ème Grand Cru: Château Duhart-Milon oraz aż dwunastu 5ème Grand Cru, których jakość jest zdecydowanie na poziomie wyżej sklasyfikowanych posiadłości, a czasami je przewyższa, jak w przypadku Pontet-Canet, winnicy uprawianej w 100% w systemie biodynamicznym. Jak dotychczas jedyną reklasyfikacją na szczytach była ta z 1973 roku, kiedy to Mouton Rothschild awansowało do pierwszej ligi, dzięki jakości win, ale także silnym staraniom wpływowego właściciela Barona Philippe de Rothschild. Rodzina Rothschild jest jedyną w Pauillac, która niezmiennie włada château od pierwszej klasyfikacji w 1855 roku.
Nie wszyscy mają świadomość, że producenci z regionu wytwarzają także małą ilość białego wina z odmian sauvignon blanc, semillon i muscadelle. Są one butelkowane jako zwykłe Bordeaux, ale kosztują niemało, gdyż robią je największe sławy. Najbardziej znane to Aile d’Argent z Mouton Rothschild i Blanc de Lynch-Bages wytwarzane przez Lynch Bages. |

Chateau Pontet-Canet
Sklasyfikowane jako 5ème Grand Cru, bez wątpienia przewyższa jakością pozostałe château z tego koszyka. Od 1975 roku jest własnością rodziny Tesseron, a od 1994 roku pod czujnym okiem Alfreda Tesseron – twórcy dzisiejszego statusu Pontet- Canet – zwolennika pracy w winnicy, minimalnego interwencjonizmu, mówiącego, że dobre krzewy same się obronią przed szkodnikami i czynnikami atmosferycznymi. Pontet-Canet to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów ostatnich dziesięciu lat w Bordeaux.

Piotr Kamecki – jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

 

Wine Taste by Kamecki,
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa,
tel. +48 501 616 490,
e­-mail: biuro@wtaste.pl