Sucha i parowa

Seans w saunie nie tylko pobudza system odpornościowy i minimalizuje stres, ale także… wprawia w euforię dzięki wyzwoleniu produkcji endorfin. Najstarsze sauny powstawały na terenach zamieszkanych przez Słowian i ludy fińskie. Ale najbardziej niezwykłą i zachwycającą stworzono w Kanadzie.

 

Tekst: Anna Pogłowa
Zdjęcia: Partisans Studio

 

Kanadyjskie biuro architektoniczne Partisans Studio zaprojektowało wyjątkową saunę nazwaną Grotto, czyli jaskinia. W zamyśle w środku przypominać miała przybrzeżną grotę wygładzoną kolejnymi przypływami. I przypomina. Obiekt o kształcie prostopadłościanu wykonano z lokalnej odmiany drewna cedrowego, które jest odporne na butwienie. Wewnątrz – w przeciwieństwie do typowych pomieszczeń drewnianych – nie ma jednak ostrych załamań czy kątów prostych. Wydaje się, że wnętrze sauny zostało ulepione z plastycznego materiału. Także okna i świetlik w dachu mają kształt owalny. Są one zaopatrzone w potrójne warstwy szkła, żeby zapobiec wytracaniu ciepła.

Obiekt i elementy wnętrza powstały pod okiem projektantów w specjalistycznej firmie, a potem barką przetransportowano je na prywatną wyspę Sans Souci położoną na jeziorze Huron, na północ od Toronto. Jednak zanim zaczęto projektować saunę, za pomocą skanera Leica 3D zeskanowano nabrzeże. Dlatego udało się budynek znakomicie wpasować w kaskadową linię brzegową granitowej wyspy, która wymuszała specjalne rozwiązania technologiczne. Umiejscowiono go w północno-zachodniej części Sans Souci. National Geographic uznał kiedyś zachody słońca nad jeziorem Huron za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dlatego twórcy tak dużą wagę przywiązywali do okien i świetlika, które pozwalają rozkoszować się majestatycznym widokiem nieba o zachodzie. Projektanci mówią, że ich Grotto jest ferrari wśród saun. Zamiast małego, ciemnego pomieszczenia do dyspozycji amatorów gorących sesji jest 75 metrów kwadratowych powierzchni rozświetlonej słońcem. Twórcom udało się połączyć funkcję użytkową z doznaniami estetycznymi, jakie daje obcowanie ze sztuką. Kolejni projektanci tego typu obiektów bez wątpienia będą się odnosić do kanadyjskiego dzieła.|

www.partisanprojects.com

 

 

0.00 średnia ocena / 0 głosów

Podziel się swoją opinią

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 19 =