W cyklu Zamkowe wariacje w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego odbyło się spotkanie poświęcone XVIII-wiecznym stylizacjom fryzur zatytułowane Z grzywką czy bez? Fryzury na portretach w Zamku Królewskim. Jaga Hupało przedstawiła zebranym autorski tryptyk artystyczny Royal.

 

Zdjęcia: Iza Grzybowska

 

Wiek XVIII jest mi wyjątkowo bliski. Po pierwsze, trwa on między biegunami, między barokiem a rewolucyjnym minimalizmem. To stulecie chwiejnej równowagi między dawnymi, wielkimi formami sztuki i kultury a dążeniem do ich porządkowania, ograniczania czy wręcz demontowania. Obie te procedury uważam za niezbędne we wszelkim tworzeniu. Po drugie, czysto historycznie rzecz ujmując, jest to epoka narodzin fryzjerstwa, jakie dzisiaj znamy. W przeszłości cyrulik był zarazem lekarzem, fryzjerem i golibrodą. Teraz, w wieku XVIII, pojawia się rzemiosło i sztuka stylizacji fryzur. Obok barberów działają twórcy peruk, rozpoczyna się produkcja preparatów do włosów, pomad, pudrów, kolorowych płukanek i perfum. Wszelkich ozdób do stylizacji wielkich, przepięknych fryzur. Zawód zyskuje swój status społeczny, zostaje mu nadany prestiż, rodzi się „born to create” – powiedziała podczas wykładu Jaga Hupało, pomysłodawczyni i spiritus movens tryptyku Royal.

Kreatorka fryzur zaprezentowała film Mary Jagi zrealizowany w salach Zamku Królewskiego przez Andrzeja Miękusa i Mateusza Wajdę, z udziałem między innymi: Izy Kuny, Marianny Zydek, Anny Smołowik, Ilony Ostrowskiej, Aleksandry Kozubal, Moniki Rygasiewicz, Piotra Ligienzy, Piotra Wojtasika oraz… jej samej w roli Króla Stasia.
Druga część tryptyku to zdjęcia Izy Grzybowskiej zrobione podczas sesji na Zamku Krolewskim. Dzieła słynnych malarzy zostały zreinterpretowane i zestawione z fotografiami bohaterów filmu oraz dodatkowo ze zrobionymi później w Pracowni Jagi Hupało zdjęciami Marii Maj, Urszuli Chincz, Patrycji Kazadi, Renaty Kaczoruk, Antonii Wolff i Stanisława Sygitowicza.
Ostatnią częścią projektu Royal była refleksja Jagi Hupało o inspiracjach stylizacji zaczerpniętych z zamkowych portretów zamkowych, a także szerzej – z kultury europejskiej XVIII wieku. W trakcie wykładu, obok najnowszych prac stylistki, publiczność podziwiała też inne dokonania zawodowe Jagi Hupało powstałe we współpracy z twórcami teatru, kina, opery oraz kreatorami mody. |

Film Mary Jagi zrealizowany przez Andrzeja Miękusa i Mateusza Wajdę w ramach tryptyku artystycznego Royal Jagi Hupało.